| دسته بندی های مرتبط: | برچسب های مرتبط:

لزوم ریل محور شدن حمل و نقل شهری در گفت و گو با دکتر فرهنگ طلوعی

نقطه ضعف اصلی ترانزیت ریلی ایران

دکتر فرهنگ طلوعی، مدیرعامل شرکت ریل پرداز سیر با بیان اینکه تا کنون ظرفیت‌های راه‌آهن نادیده گرفته‌ شده است، افزودند: علی‌ رغم تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی در خصوص توجه به راه‌آهن، متاسفانه هنوز عزم جدی برای توسعه این نوع از حمل‌ونقل در کشور ایجاد نشده و دولت تنها در حد شعار به این مقوله ورود کرده است.

دکتر فرهنگ طلوعی با بیان مطلب فوق افزودند: تا زمانی که راه‌آهن یدک‌کش عنوان «شرکت» است، شاهد ضعف از دونقطه بودجه‌ای و قدرت نفوذ در بدنه این حوزه هستیم. درحالی‌ که قد و قامت راه‌آهن در حد یک وزارت خانه است. این حوزه به‌ واسطه داشتن بخش‌های زیادی مثل زیرساخت شبکه، واگن و لکوموتیو می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی و اشتغالی را حل‌وفصل کند .

دکتر طلوعی با بیان اینکه سهم حمل‌ونقل ریلی در شبکه حمل‌ونقل کشور بسیار اندک و ناچیز است، افزودند: در حال حاضر ریل قابلیت زیادی در حمل‌ونقل بار و مسافر دارد، اما از آنجایی که سرمایه‌گذاری در این حوزه وظیفه دولت است، دچار اجحاف شده است .

ایشان افزودند: سهم بودجه‌ای ریل نسبت به جاده بسیار اندک است، درحالی‌ که راه‌آهن به دلیل گستردگی و پهناوری کشور می‌تواند انتخاب برگزیده‌تری در دو حوزه مسافر و بار تلقی شود. هم‌اکنون سهم جاده از توزیع شبکه حمل‌ونقل 95 درصد است. درحالی‌که سهم ریل در مسیرهای بالای 300 کیلومتر 10 درصد و در باقی مسیرها فقط 5‌ درصد است. متاسفانه مسئولان دغدغه این 5 درصد را در برابر 95 درصد نداشته اند و حتی در برخی مواقع با برنامه‌ها و طرح‌های غیر مطالعاتی به دنبال نابودی همین 5 درصد هستند.

به گفته دکتر طلوعی شبکه حمل‌ونقل کشور ما برخلاف کشورهای توسعه‌یافته خودرو محور است و متأسفانه در درون و برون شهرها توجهی به ریل محوری نمی‌شود. نباید فراموش شود توسعه ریل یک بحث زیرساختی است و عملاً برای دولت هزینه‌بر است. نگرش همه دولت‌های قبلی نیز به این مسئله به‌صورت کوتاه‌مدت بوده اما آن‌ها غافل‌ بوده اند که این راهکارهای کوتا‌ه‌مدت، به زیان اقتصاد کشور تمام می‌شود.

دکتر طلوعی با بیان اینکه باید حوزه ریلی به یک دغدغه در کشور مبدل شود، گفت: در حال حاضر همگان ژست حمایتی نسبت به راه‌آهن دارند، اما در زمان عمل این ژست حمایتی در حد شعار باقی می ماند.

دکتر طلوعی افزودند: راه‌آهن شعار نمی‌خواهد و محتاج مدیران عمل‌گرا و پیگیری اهداف است؛ و باید این عقب‌افتادگی ریلی را هر چه سریع‌تر جبران کنیم.

ایشان افزودند: متأسفانه گاهی دیده می‌شود که برای جلب نظر مردم نیز دولت در صنایع سنگین که به منابع مالی بیشتری نیز نیاز دارند سرمایه‌گذاری نمی‌کند و به‌جای آن پروژه‌هایی که در معرض دید بیشتر هستند انجام می‌شوند.

تخصیص بودجه سال 98 به راه‌آهن در حد رؤیا است

دکتر طلوعی در ادامه با انتقاد از میزان بودجه 98 گفت: بودجه سال جاری کاملاً رؤیایی بوده و این میزان بودجه به دلیل مشکلات درونی و برونی دولت امکان‌پذیر نیست. ضمن اینکه حجم سنگین بدنه دولت و افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت نیز ایجاب می‌کند که از همین حالا هم که لایحه بودجه ارائه‌شده این هزینه از محلی تأمین شود؛ بنابراین کوتاه‌ترین دیوار، دیوار بودجه عمرانی برای جبران هزینه‌های دولت است.

دکتر فرهنگ طلوعی بابیان اینکه مجلس باید به‌صورت مستقیم در مسئله ریل ورود پیدا کند گفت: انتظار داریم که مجلس شورای اسلامی با نگاه کارشناسی خود و با بهره‌گیری از تحقیقات مرکز پژوهش‌ها تعدیلاتی و تغییراتی در این بودجه رؤیایی دولت به نفع اقتصاد کل کشور صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت ریل پرداز سیر افزودند: توسعه این صنعت در سال‌های اخیر نیز بیشتر متأثر از فشارهای سیاسی بوده تا واقعیت و چون مجلس در کشور ما شکل درست خود را ندارند و سیستم حزبی هم حاکم نیست بنابراین یک نماینده مجلس موقع انتخابات قول افتتاح راه‌آهن در شهر خود را می‌دهد و به مسئولان راه‌آهن نیز برای تحقق قول خود فشار می‌آورد و مردم نیز پس از انتخابات مطالبه گری‌شان شروع می‌شود.

به نظر دکتر فرهنگ طلوعی توسعه خطوط ریلی در برخی از مناطق را ازنظر جابه‌جایی بار و مسافر بدون توجیه اقتصادی دانست و افزود: شاهد مثال نیز این است که دوخطه کردن پروژه خواف – بافق می‌توانست به‌جای تهران-همدان در اولویت ساخت خط قرار گیرد تا راندمان وضعیت موجود را افزایش داده و به افزایش حمل بار ریلی در این منطقه نیز کمک کند. اما این اتفاق در عمل رخ نداد و خطی با میزان کم تردد مسافری توسعه یافت؛ بنابراین چنین بودجه‌ریزی در ادامه سیاست‌های قبلی می‌تواند شکل بگیرد.